Може ли да се извърши завещателно разпореждане с имуществото на ЕООД при условие, че завещателят е едноличен собственик на капитала?

Адвокат д-р Ивайло Василев

тел.: 0896733134

e-mail: vasileff.lawfirm@gmail.com

Законът за наследството урежда правоприемството и имуществените отношения след смъртта на физическите лица. Принципът, въведен в чл. 5-9 ЗН е, че починалото физическо лице се наследява от низходящите и възходящи роднини, а при липса на такива, от съребрени роднини до четвърта степен включително, както и от преживелия съпруг, който наследява успоредно с останалите роднини. Чл. 13 ЗН постановява, че всяко дееспособно лице, което е навършило 18 години, не е поставено под пълно запрещение и е способно да действува разумно, може да се разпорежда със своето имущество за след смъртта си чрез завещание. Следователно със завещателна дееспособност разполагат само физическите лица. В чл. 16 ЗН са уредени два вида завещателни разпореждания с оглед на техния предмет. Общото /универсално/ завещание има за предмет цялото или дробна част от цялото имущество на завещателя и придава качеството на наследник на бенефициера. Частните завещателни разпореждания се отнасят за конкретно определена вещ, заветникът не е наследник, а кредитор на наследството, затова ако завещателят не е собственик на тази вещ при откриване на наследството, заветът за недействителен – чл. 19, ал. 1 ЗН.

Възможно е физическо лице да е едноличен собственик на капитала на търговско дружество с ограничена отговорност. Така личното му имущество се отделя от това на търговското дружество и отговорността от търговската дейност се ограничава само до размера на капитала на дружеството – чл. 113 от ТЗ. Съгласно чл. 157, ал. 1 ТЗ дружеството, в което капиталът се притежава от едно физическо лице, се прекратява със смъртта му, ако не е предвидено друго или наследниците не поискат да продължат дейността. При продължаване дейността на дружеството, то запазва своето имущество, а при прекратяването му, следва да се проведе процедура по ликвидация, при която имуществото се осребрява, реализират се вземанията и се удовлетворяват кредиторите. Следва да се прави разграничение между наследяване на имуществото на наследодателя като физическо лице и наследяване на дела от търговското дружество, на което той е едноличен собственик на капитала. Чл. 129, ал. 1 ТЗ изрично допуска наследяване на дружествен дял, но това не значи, че може да се наследяват и вещи от имуществото на търговското дружество. Обстоятелството, че физическото лице като единствен съдружник на ЕООД формира и волята на дружеството не води до извод, че то може да се разпорежда със завещателни разпореждания с имуществото, защото не е негов собственик, наследниците му не го придобиват пряко, а могат да встъпят в членствено правоотношение. От изложеното следва, че собственикът на капитала на еднолично дружество с ограничена отговорност не може валидно да се разпорежда със завещателно разпореждане с имущество на дружеството.

Ключови думи: добър адвокат в Пловдив, адвокат по търговско право в Пловдив, адвокатска кантора, еднолично дружество с ограничена отговорност ЕООД, дружествени дялове, наследяване, наследство, наследодател, наследник, завещание, заветник, имущество, прекратяване и ликвидация на ЕООД, продължаване на дейността на ООД ЕООД, адвокат д-р Ивайло Василев.