Адвокат д-р Ивайло Василев
тел.: 0896733134
e-mail: vasileff.lawfirm@gmail.com
Предпоставка за реализиране по исков път на имуществената отговорност на управителя за причинени на ООД или ЕООД вреди е наличието на взето решението на общото събрание на съдружниците в дружеството за предявяване на този иск.
За реализирането на тази отговорност трябва да са осъществени както вредоносните действия на управителя спрямо дружеството, така и да е взето решение на общото събрание за търсене на такава отговорност.
Специалната имуществена отговорност на управителя на ООД произтича от съществуващите между него и капиталовото дружество два вида правоотношения – договорно и органно. Фактическият състав на този вид гражданска отговорност обхваща виновното, противоправно, вредоносно неизпълнение на задълженията на управителя, чието поведение възпрепятстват управлението на дружеството и от което са последвали вреди. Правото на дружеството да търси имуществените последици от неизпълнение на договорното и органно задължение на управителя произтича от дейността му като орган на дружеството, от осъществения фактически състав на т.н. “управителски деликт”, изразяващ се както в активно поведение, така и в задължения за въздържащи се действия, поради което и законодателят е овластил дружеството в лицето на върховния му орган да вземе решение за предявяване на иска срещу управителя.
Решението на общото събрание на ООД или ЕООД за предявяване на иска срещу управителя се наслагва върху фактическия състав на деянието, от което произтича отговорността на управителя, поради което то представлява предпоставка за предявяване на иска за вреди. За реализиране на тази отговорност по исков път е нужно решение на общото събрание на ООД или ЕООД. Само допълнително настъпили правопогасяващи или правоизключващи факти, отричащи правопораждащия факт, биха довели до погасяване на отговорността.
Типичен случай за погасяване на възникналата отговорност на управителя е допълнителният факт на евентуално взето решение от общото събрание за освобождаването му отговорност. Тази възможност за опрощаване на отговорността на управителя е предоставена единствено в компетентността на общото събрание. При взето решение за освобождаване от отговорност на управителя, дружеството не може да претендира вреди, независимо че фактическият състав на деянието е осъществен. Това решение на общото събрание на ООД или ЕООД е допълнителен правопогасяващ факт, поради което за предявяване на иска, с който се търси имуществена отговорност на управителя, не е необходимо да се вземе изрично решение от общото събрание на дружеството, че управителят му не се освобождава от отговорност. Решението на общото събрание на съдружниците за предявяване на иска за вреди съдържа в себе си и волята на дружеството, че не освобождава управителя от отговорност.
Ключови думи: адвокат по търговско право в Пловдив, отговорност на управител на ООД или ЕООД, управител отговорност за вреди, иск за вреди срещу управител, освобождаване от отговорност на управител, решение на общото събрание, адвокат д-р Ивайло Василев.