Наследяване на дружествени дялове в ООД

Адвокат д-р Ивайло Василев

тел.: 0896733134

e-mail: vasileff.lawfirm@gmail.com

ДОПУСКА ЛИ ЗАКОНЪТ НАСЛЕДЯВАНЕ НА ДРУЖЕСТВЕНИ ДЯЛОВЕ?

Отговорът на този въпрос трябва да е положителен. В Търговския закон е изрично посочено, че дружествените дялове могат да се прехвърлят (чрез продажба, дарение, замяна или друга сделка) и да се наследяват.

ОТ КОЙ МОМЕНТ СЕ ПРИДОБИВАТ ДРУЖЕСТВЕНИТЕ ДЯЛОВЕ?

За да може едно лице да придобие по наследство дружествените дялове на наследодателя, то трябва да е приело наследството. Това приемане може да е както изрично (например чрез приемане по опис), така и с конклудентни действия. Ако наследството е прието, тогава се счита, че придобиването на дружествените дялове е настъпило от момента на откриване на наследството. Това е моментът на смъртта на наследодателя.

КАКВА Е ПРОЦЕДУРАТА ПО ПРИЕМАНЕ НА НАСЛЕДНИКА КАТО СЪДРУЖНИК В ООД?

Ако дружественият договор предвижда това да стане автоматично, без решение на Общото събрание на ООД, тогава това става веднага. Необходимо е обаче да се извърши изменение в дружествения договор и той да бъде вписан в търговския регистър с актуалната актуализация на данните на новия съдружник.

Ако дружествения договор изключва възможността за наследяване на дружествени дялове, тогава наследникът няма правна възможност да участва като съдружник в ООД. В този случай търговското дружество трябва да му изплати паричната равностойност на дела.

При липсата на уредба в дружествения договор, необходимо е съдружниците в ООД да вземат решение за приемането на новия съдружник, придобил дружествените дялове по наследство.

НЕОБХОДИМО ЛИ Е ВПИСВАНЕ В ТЪРГОВСКИЯ РЕГИСТЪР?

При всички горепосочени хипотези задължително в търговския регистър се вписва новия съдружник и се обявява новия дружествен договор.

МОЖЕ ЛИ МАЛОЛЕТЕН И/ИЛИ НЕПЪЛНОЛЕТЕН ДА НАСЛЕДЯВА ДРУЖЕСТВЕНИ ДЯЛОВЕ?

В този случай малолетното или непълнолетното лице трябва задължително да приемат наследството по опис. Това е процедура, която трябва да се реализира пред съответния компетентен съд.

Непълнолетен или малолетен обаче не могат да бъдат съдружници в ООД, тъй като законът поставя задължително условие всеки един съдружник да е дееспособно лице, а те не са такива. Поради това лицето не може да бъде прието за съдружник, дори всички останали съдружници в дружеството да са съгласни.

В този случай за непълнолетния или малолетния остават две възможности. Първата е делът му да му бъде изплатен в неговата парична равностойност. Втората е възможността да прехвърли своите дружествени дялове – например като ги продаде на друг съдружник или трето лице. В този случай обаче ще е необходимо получаване предварително на специално разрешение от съответния компетентен съд.

Ключови думи: добър адвокат в Пловдив, адвокат по търговско право в Пловдив, адвокатска кантора, дружество с ограничена отговорност ООД, дружествени дялове, наследяване, наследство, наследодател, наследник, непълнолетен, малолетен, приемане на наследство, отказ от наследство, решение на общото събрание на ООД, приемане на нов съдружник, адвокат д-р Ивайло Василев.