Следва ли пълномощното за гласуване пред Общото събрание да бъде изрично, като установява конкретно за кое събрание се отнася, точките от дневния ред и начина на гласуване, или може да бъде и общо?

ВЪПРОС

Следва ли пълномощното за гласуване пред Общото събрание, да бъде изрично, като установява конкретно за кое събрание се отнася, точките от дн.ред и начина на гласуване, или може да бъде и общо?

ОТГОВОР

С представеното решение 818/30.12.2007 по т.д. 516/2007 на ІІ т.о. е прието, че императивно въведеното законодателно изискване не само за писмена форма на пълномощното, като условие за действителност, но и за определяне обемът на овластяването, води до извода, че е необходимо да бъде конкретизирано не само за кое събрание се отнася упълномощаването, но и конкретните действия на представителя при реализиране правото на участие и правото на глас на упълномощилият го съдружник. Допустимо е специалното пълномощно да бъде многократно, но това не означава възможност за пълномощника да гласува във всички ОСС, които ще се проведат в рамките на срока на упълномощаването.

Настоящият състав на ВКС-І т.о. споделя този отговор на поставения въпрос. Логиката на конкретното упълномощаване изключва обратното уведомяване от упълномощения на упълномощителя за поканата, т.е. получаването на покана за Общото събрание от представител на съдружник в случая не е равнозначно на получаване на поканата от съдружника. Затова, следва да се приеме, че искът не е просрочен и трябва да бъде разгледан по същество.

Така РЕШЕНИЕ № 34 ОТ 25.03.2013 Г. ПО Т. Д. № 144/2012 Г., Т. К., І Т. О. НА ВКС