
Адвокат д-р Ивайло Василев
тел.: 0896733134
e-mail: vasileff.lawfirm@gmail.com
Прехвърляне на правото върху търговска марка
Правото върху търговска марка може да се прехвърля независимо от прехвърлянето на търговското предприятие за всички или за част от стоките или услугите, за които е регистрирана.
При съвместно притежание правото върху търговска марка се прехвърля с писмено съгласие на всички съпритежатели, освен ако между тях в писмена форма е уговорено друго.
Прехвърлянето се вписва в Държавния регистър на марките по искане на една от страните, към което се прилагат доказателства за прехвърлянето и за платена държавна такса.
Договор за прехвърлянето не се прилага, когато искането за вписване на прехвърлянето е подписано и от двете страни с изрично посочване на имената и качеството на лицата, които го подписват.
Прехвърлянето има действие по отношение на трети лица от датата на вписването му в Държавния регистър на марките.
Лицензионен договор (лицензия) за търговска марка
Притежателят на право върху търговска марка може да разреши използването ѝ за всички или за част от стоките или услугите, за които е регистрирана, за част или за цялата територия на Република България с лицензионен договор в писмена форма.
Разрешение за използване на търговска марка, която е съвместно притежание, се дава с писменото съгласие на всички съпритежатели, освен ако между тях в писмена форма е уговорено друго.
Лицензията може да бъде изключителна или неизключителна. Когато не е уговорено друго, лицензията се счита за неизключителна.
Лицензодателят на изключителна лицензия няма право да предоставя лицензии със същия предмет на други лица. Той има право да използва марката, ако това е изрично уговорено.
Лицензионният договор се вписва в Държавния регистър на марките по искане на една от страните, към което се прилага извлечение от него, което съдържа идентификационните данни на лицензодателя и лицензополучателя, данни за марката и за вида на лицензията, стоките или услугите, за които се отнася лицензията, срок на договора и е подписано от страните. Лицензионен договор или извлечение от него не се прилага, когато искането е подписано и от двете страни с изрично посочване на имената и качеството на лицата, които го подписват, и съдържа информацията по изречение първо.
Договорът за лицензия има действие по отношение на трети лица от датата на вписването му в Държавния регистър на марките.
Притежателят на търговска марка може да противопостави правата, предоставени от тази марка, срещу лицензополучател, който наруши разпоредба на лицензионния договор по отношение на:
1. срока;
2. вида, в който марката може да се използва съгласно регистрацията;
3. обхвата на стоките или услугите, за които е предоставена лицензията;
4. територията, на която марката може да се използва, или
5. качеството на произведените стоки или на услугите, предоставени от лицензополучателя.
Правото върху търговска марка като обект на обезпечение
Правото върху търговска марка може да бъде обект на обезпечение по предявен или бъдещ иск. Съдът по искане на заинтересованата страна, без да уведоми ответната страна, допуска някоя от следните обезпечителни мерки:
1. забрана за използване на марката от притежателя или от лицензополучателя;
2. забрана за разпореждане с правото върху марката от притежателя или от лицензополучателя на изключителна лицензия;
3. забрана за разпореждане с правото върху заявката за регистрация на марка от заявителя.
Налагането на обезпечителна мярка се извършва незабавно от съдебния изпълнител въз основа на обезпечителната заповед на съда.
Съдебният изпълнител налага обезпечителна мярка чрез изпращане на съобщение за налагането ѝ до притежателя на марката.
Допуснатото от съда обезпечение се вписва в Държавния регистър на марките по искане на съдебния изпълнител. Искането трябва да съдържа данни за заявителя или притежателя на марката и за лицето, в чиято полза е допуснато обезпечението, данни за марката и за обезпечителната мярка. Към искането се прилага документ, с който е допуснато обезпечението.
По отношение на заявителя, съответно на притежателя, на марката или на лицензополучателя на изключителна лицензия обезпечението има действие от датата на получаване на съобщението за налагане на обезпечителната мярка, а по отношение на третите лица – от датата на вписване на обезпечението в Държавния регистър на марките.
Правото върху марка може да бъде обект на обезпечение и по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
Правото върху търговска марка като обект на принудително изпълнение
Правото върху търговска марка може да бъде обект на принудително изпълнение по образувано изпълнително производство. Органът по принудително изпълнение по искане на заинтересованата страна, без да уведоми ответната страна, налага запор, изразяващ се във:
1. забрана за използване на марката от притежателя или от лицензополучателя;
2. забрана за разпореждане с правото върху марката от притежателя или от лицензополучателя на изключителна лицензия;
3. забрана за разпореждане с правото върху заявката за регистрация на марка от заявителя.
Наложеният запор се вписва в Държавния регистър на марките по искане на органа по принудително изпълнение или взискателя. Искането трябва да съдържа данни за заявителя, съответно за притежателя, на марката, както и данни за марката. Към искането се прилага документът, с който е наложен запорът.
По отношение на заявителя, съответно на притежателя, на марката или на лицензополучателя на изключителна лицензия запорът има действие от датата на получаване на съобщението за налагането му, а по отношение на третите лица – от датата на вписване на запора в Държавния регистър на марките.
Правото върху търговска марка като обект на особен залог
Правото върху търговска марка може да бъде обект на особен залог.
За вписването и заличаването на особения залог в Държавния регистър на марките се прилага съответно Законът за особените залози (ЗОЗ).
Залогът има действие по отношение на трети лица от датата на вписването в Държавния регистър на марките.
Включване на правото върху търговска марка в масата на несъстоятелността
Правото върху търговска марка се включва в масата на несъстоятелността при образувано производство по несъстоятелност на нейния притежател.
Когато търговска марка е включена в масата на несъстоятелността, този факт се вписва в Държавния регистър на марките по искане на една от страните по делото.
Заявка за регистрация на търговска марка като обект на собственост
По-горните правила се прилагат и относно заявка за регистрация на търговска марка.
Ключови думи: адвокатска кантора Пловдив, адвокат по търговско право и право на интелектуалната собственост в Пловдив, регистрация на търговска марка в Патентно ведомство, прехвърляне (продажба, дарение, замяна) на търговска марка, лицензионен договор, изключителна и неизключителна лицензия на търговска марка, запор на търговска марка, особен залог на търговска марка, обезпечение, несъстоятелност, адвокат д-р Ивайло Василев.