ВЪПРОС
Допустима ли е отмяна на решение на Oбщо събрание на дружество с ограничена отговорност (ООД) по иск на съдружник с правно основание чл. 74, ал. 1 ТЗ поради порок на решението, който не е посочен в исковата молба в рамките на преклузивния срок по чл. 74, ал. 2 ТЗ?
ОТГОВОР
Конститутивният иск по чл. 74, ал. 1 от ТЗ е процесуален способ за защита на съдружниците /и акционерите/ в търговско дружество срещу онези решения на общото събрание на дружеството, които противоречат на повелителни разпоредби на закона или на дружествения договор и нарушават членствените права на конкретния съдружник. Предявяването на иска зависи от преценката на засегнатия съдружник, който притежава правото на избор дали да предприеме процесуални действия за защита на членството си и в какъв обем. Свободата на избор важи както за решенията, чиято отмяна ще бъде поискана по реда на чл. 74 от ТЗ, така и за нарушенията, които ще бъдат въведени в процеса като основания за исканата отмяна. В съответствие с принципа на диспозитивното начало в гражданския процес пределите на търсената с иска по чл. 74 от ТЗ съдебна защита се определят от самия ищец чрез основанието и петитума на исковата молба. Според задължителните указания в т. 6 от Тълкувателно решение № 1/06.12.2002 г. на ОСГК на ВКС, основанията за отмяна на решенията на общото събрание следва да бъдат изрично посочени и конкретизирани от ищеца съобразно изискването на чл. 98, ал. 1, б. „г“ от ГПК (отм.), респ. чл. 127, ал. 1, т. 4 от ГПК, като всеки релевиран порок – материалноправен или процесуалноправен, съставлява самостоятелно основание на отделен иск по чл. 74 от ТЗ. Съдът не е овластен да обсъжда основания, за които не е надлежно сезиран с исковата молба, а евентуалното произнасяне по непредявени основания би било „plus petitum“ и би съставлявало нарушение на диспозитивното начало. Предвид установения в чл. 74, ал. 2 от ТЗ преклузивен срок за предявяване на исковете по чл. 74 от ТЗ, в т. 6 от ТР № 1/2002 г. е възприето разбирането, че разглеждането и произнасянето по основания за отмяна, въведени допълнително от ищеца извън този срок, е процесуално недопустимо.
Съобразно изложеното по-горе, на поставения от касатора процесуалноправен въпрос следва да бъде даден отрицателен отговор в следния смисъл: С оглед принципа на диспозитивното начало и установената в чл. 74, ал. 2 от ТЗ преклузия, е процесуално недопустимо съдът да отменя решение на общото събрание на търговско дружество по иск/искове на съдружник с правно основание чл. 74, ал. 1 от ТЗ поради порок на решението, който не е посочен от ищеца в обстоятелствената част на исковата молба и в рамките на срока по чл. 74, ал. 2 от ТЗ.
Така РЕШЕНИЕ № 109 ОТ 25.06.2010 Г. ПО Т. Д. № 860/2009 Г., Т. К., ІІ Т. О. НА ВКС