За елементите на основанието за отмяна на дарение по чл. 227, ал. 1, б. „в“ ЗЗД

ВЪПРОС

За елементите на основанието за отмяна на дарение по чл. 227, ал. 1, б. „в“ ЗЗД.

ОТГОВОР

По въпроса релевантна ли е по иска с пр. осн. чл. 227, ал. 1, б. „в“ от ЗЗД възможността на надарения да дава поисканата му от дарителя издръжка, от която последният се нуждае, съд. практика е противоречива. В част от съд. решения – както и в обжалваното въззивно, се приема, че надареният дължи признателност и отговаря за поисканата му от изпадналия в трайна нужда от издръжка дарител до размер на подареното, което е в имуществото му. Задължението за издръжка в тези случаи се добавя от закона, при безвъзмездното отстъпване на нещо /вещ, ценни книги, пари/ от дарителя. Затова недаването й от получилия го надарен във всички случаи е непризнателност към дарителя, тъй като го оставя в беда и предпоставя отмяна на дарението и принудително за дарения връщане на дареното, с цел удовлетворяване нуждата на дарителя.

В други съдебни решения се приема, по аналогия със задължението за издръжка по закон – СК, че при трайна нужда на дарителя от издръжка и поискана такава, значение по иска с пр. осн. чл. 227, ал. 1, б. „в“ от ЗЗД има и възможността на надарения да я дава. Тя се съпоставя с нуждата на дарителя така, че дареният да не изпадне в по-неизгодно материално положение от дарителя. Непризнателност, предпоставяща уважаване на отменителния иск има само когато надареният не дава на дарителя издръжката, която има възможност да даде.

ВКС на РБ, в този състав и на осн. чл. 291, ал. 1, т. 1 от ЗЗД намира за правилна първата практика: дареният е длъжен да дава поискана му от дарителя издръжка, от която последният се нуждае. Задължението е правно – законът го добавя, когато след даряване на имота е настъпило състояние на трайна нужда на отчуждителя от средства, според средната мярка за социалната среда, към която принадлежи и той ги е поискал от надарения. Размерът и периодът на издръжката зависят от трайността на нуждата и размера на подареното – издръжка се дължи докато трае нуждата на дарителя и до размера на подареното. До този размер дареният безусловно е във възможност да я дава, тъй като притежава подареното. Възможността му да я отделя от другите си доходи е без значение. Това, че дареният не разполага с парични средства за плащане на издръжката не сочи на обективна, освобождаваща го невъзможност да я дава – чл. 81, ал. 1 и 2 от ЗЗД.

Задължението за издръжка по закон – СК е нормативно установено, почива на посочена в закона семейна връзка и е строго лично, а размерът й зависи от нуждата на правоимащия и от възможностите на безвъзмездно задължения за нея – чл. 84 от СК, (отм.). Последното не е посочено и не важи за издръжката по чл. 227, ал. 1, б. „в“ от ЗЗД, която в контекста на основанието е израз на признателност за дарственото отстъпване на имота и се съизмерва с него. Искът по чл. 227, ал. 1, б. „в“ от ЗЗД не е за издръжка – надареният не може да бъде осъден да я дава до размер на подареното, но недаването й в доказано необходимата на дарителя и поискана сума до този размер води до отмяна на дарението по иска с пр. осн. чл. 227, ал. 1, б. „в“ от ЗЗД, за да се избегне неоснователното обогатяване на дарения за сметка на нуждаещия се дарител.

Така РЕШЕНИЕ № 141 ОТ 10.03.2010 Г. ПО ГР. Д. № 2950/2008 Г., Г. К., ІІІ Г. О. НА ВКС