За уведомяване на съдружник за свикване на общо събрание на дружеството с писмена покана, съдържаща и предупреждение за изключване, връчена срещу подпис на съдружника, който отказва да я получи, респ. за значението на отказа за редовността на връчването

ВЪПРОС

За уведомяване на съдружник в ООД за свикване на общо събрание на дружеството с писмена покана по чл. 139, ал. 1 ТЗ, съдържаща и предупреждение за изключване по чл. 126, ал. 3 ТЗ, връчена срещу подпис на съдружника, който отказва да я получи, респ. за значението на отказа за редовността на връчването?

ОТГОВОР

В постановените от ВКС на основание чл. 290 ГПК и задължителни за долустоящите съдебни инстанции: Р. № 104/03.10.2011 г. по т.д. № 876/2010 г. на ВКС, І т.о. и Р. № 196/17.12.2009 г. по т.д. № 20/2009 г. на ВКС, ІІ т.о., е прието, че уведомяването на съдружник за ОС може да се извърши по всякакъв подходящ начин, че законът – чл. 139, ал. 1 ТЗ – не предвижда способ за връчване – лично, по пощата, чрез нотариална покана и др.; че е важно поканата да е стигнала до съдружника и акцентира най-вече върху доказаността на факта на получаване, като връчването следва да стане лично и може да се извърши и при отказ за получаване, удостоверено с подписа на съдружника или по друг начин. Поведението на съдружника и неговите съображения дали ще приеме поканата или ще откаже да я получи, както и съображенията му за отказа, не съставляват елемент от фактически състав, нито му дават основание за събиране на доказателства с оглед предявяване на иск по чл. 74 ТЗ, тъй като не е налице нарушение на императивна правна норма, въвеждаща изискване за субективна преценка на отказа, за търговското дружество не може да има задължение при връчване на покана за ОС, да удостоверява и практическото узнаване от съдружника на съдържанието на поканата.

В Р. № 74 от 14.07.2011 г. по т.д. № 633/2010 г. на ВКС, І т.о. относно изпращането/получаването на книжа по телефакс е прието, че използването му не е в нарушение на чл. 139, ал. 1 ТЗ, като Регламент (ЕО) № 1348/2000 за връчване на съдебни и извънсъдебни документи по граждански и търговски дела, предвижда, че изпращането на документи „може да се извършва по всички подходящи начини, при условие, че съдържанието на получения документ отговаря напълно на съдържанието на изпратения документ и е лесно четивно“. Когато изпращането на книжата е станало по телефакс и е удостоверено получаване, съдружникът би могъл да противопостави възражение, че те не са достигнали до него.

С оглед изложеното, следва да се приеме, че е налице редовно връчване на съдружник в О. на покана по чл. 139, ал. 1 ТЗ, съдържаща и предупреждение за изключване, когато съдружникът е подписал разписката за връчване, удостоверено от връчителя, но е отказал да получи документите, съдържащи се в пратката, като не се касае за удостоверяване на отказ за получаване; по своя преценка съдружникът може да приеме документите и да узнае съдържанието им или да откаже да ги получи, което е извън редовността на връчването.

Така РЕШЕНИЕ № 182 ОТ 28.12.2015 Г. ПО Т. Д. № 2383/2014 Г., Т. К., ІІ Т. О. НА ВКС