Допустимо ли е наследниците на починал в хода на съдебния процес ищец по иск с правно осн. чл. 74 ТЗ за отмяна на решенията на Общото събрание на дружеството да бъдат конституирани като ищци на мястото на починалия наследодател ?

ВЪПРОС

Допустимо ли е наследниците на починал в хода на съдебния процес ищец по иск с правно осн. чл. 74 ТЗ за отмяна на решенията на Общото събрание на дружеството да бъдат конституирани като ищци на мястото на починалия наследодател ?

ОТГОВОР

Съгласно задължителните разяснения по т. 4 и т. 5 от ТР № 1/2002 г. по тълк.д. № 1/2002 г. на ОСГК на ВКС активно легитимиран по иска с правно осн. чл. 74 ТЗ е съдружник или акционер, а пасивно легитимирано – съответното дружество, чийто член е той. Искът по чл. 74 ТЗ представлява предоставено на съдружника /акционера/ потестативно право да иска отмяна на решението на Общото събрание и целената правна последица от успешното му провеждане е защита на членствените права и/или контрол за законосъобразност на решенията на Общото събрание, свързани с дейността му, която е насочена към постигане на обща цел. Решението на съда има действие по отношение на всички – на самото дружество и на отделните му членове. Изрично законът – чл. 74, ал. 3 ТЗ дава право на всеки съдружник, респ. акционер да встъпи като съищец в делото и да поддържа иска, дори и ищецът да се откаже от него или да го оттегли.

Следователно конститутивният иск по чл. 74 ТЗ е предоставен на всеки съдружник, респ. акционер не само за защита на неговите отделни членствени права – имуществени и неимуществени, а чрез реализирането й се охраняват и интересите на останалите съдружници, респ. акционери, на дружеството и обществения интерес, който изисква в правния мир да не съществуват и да не се изпълняват решения на Общи събрания на съдружниците, които противоречат на повелителните разпоредби на закона, на учредителния договор, съответно на устава на дружеството. Като се основават на изложеното разбиране различни състави на ВКС приемат в служебно известните на настоящия състав: Решение № 128/19.11.2009 г. по т.д. № 269/2009 г. на ВКС, I т.о., Решение № 204/06.06.2012 г. по т.д. № 898/2010 г. на ВКС, II т.о. и Решение № 46/22.04.2010 г. по т.д. № 500/2009 г. на ВКС, II т.о., постановени по реда на чл. 290 ГПК и представляващи задължителна за съдилищата съдебна практика, че в производството по чл. 74 ТЗ на служебна проверка, като абсолютна процесуална предпоставка за правото на иск подлежи наличието на активна легитимация за ищеца, изразяваща се в притежаване на качеството съдружник или акционер на дружеството, чиито решения на Общото събрание се атакуват с иска за отмяна. Това качество следва да е налице към момента на провеждане на Общото събрание, взело оспорваните решения. В случай, че членственото правоотношение на съдружника или акционера е прекратено на някои от предвидените в закона основания преди датата на вземане на атакуваните решения от общото събрание, последният не е легитимиран да оспорва пред съда взетите от събранието решения, тъй като правото му на иск вече е погасено и не съществува. Прекратяването на членството на съдружника, респ. акционера чрез изключване в хода на съдебното производство по чл. 74 ТЗ няма за последица загуба на легитимация за ищеца и недопустимост на иска. Ищецът може и без да притежава качеството „съдружник“, „акционер“, респ. да защитава съществуващо членствено правоотношение, да продължи воденето на иска за отмяна на решенията на Общото събрание.

При настъпила във висящ процес по иск с правно осн. чл. 74 ТЗ смърт на ищеца, явяващ се съдружник в О., е налице хипотеза на прекратяване на членствено правоотношение на осн. чл. 125, ал. 1, т. 1 ТЗ. Следователно и в този случай следва да се приложи даденото в цитираната по-горе задължителна за съдилищата съдебна практика на ВКС разрешение, че отпадането в хода на процеса на членственото правоотношение няма за правна последица недопустимост на иска. Ето защо искът по чл. 74 ТЗ може да се разгледа при участието на наследниците на починалия ищец, които на осн. чл. 227 ГПК се конституират вместо него. Процесуалното правоприемство в този случай не е безусловно. Доколкото чрез иска по чл. 74 ТЗ, както бе посочено по-горе, се защитава членственото правоотношение на ищеца, съществувало към момента на приемане на атакуваните решения на Общото събрание, от значение за възможността да бъдат конституирани наследниците му във висящия процес е дали чрез иска се защитават права, които са наследими. По правило при смърт на съдружник на осн. чл. 129, ал. 1 ТЗ се наследява дружественият дял /имуществено право/ на починалия съдружник, но не и членственото правоотношение. Наследникът не замества и не встъпва в членственото правоотношение на своя наследодател, а би могъл да придобие права на съдружник на собствено основание след решение на Общото събрание. Притежаването на дялове по наследство обуславя правото на наследника да получи равностойността на дяловете по реда на чл. 125, ал. 3 ТЗ, ако не заяви желание да бъде приет като съдружник в дружеството или ако общото събрание не го приеме за съдружник. Идентично право по чл. 125, ал. 3 ТЗ, без да притежава членствено правоотношение, има и прекратилия след завеждане на иска по чл. 74 ТЗ на някое друго основание по чл. 125, ал. 1 и, ал. 2 ТЗ участие в дружеството съдружник. Правото на всеки съдружник да притежава дружествен дял от имуществото на дружеството, размерът на който се определя съобразно дела му в капитала, е регламентирано изрично в чл. 127 ТЗ и е основно имуществено право, включено в съдържанието на членственото правоотношение. Това имуществено право може да бъде засегнато от решение на Общото събрание на съдружниците. Ако съдружникът е упражнил правото си на лична преценка и е предявил иск по чл. 74 ТЗ за защита на така нарушеното му имуществено право, то след като законът допуска материално правоприемство по отношение на това имуществено право, е допустимо и процесуално правоприемство при настъпила в хода на процеса за защитата му по чл. 74 ТЗ смърт на ищеца. Същото разрешение следва да се приложи и по отношение на други наследими имуществени права на съдружника: право на дивидент, право на връщане на допълнителна парична вноска, право на лихва при направени допълнителни парични вноски, ако такова е уговорено.

От гореизложеното се извежда и отговорът на поставения правен въпрос, че е допустимо наследниците на починал в хода на съдебния процес ищец по иск с правно осн. чл. 74 ТЗ за отмяна на решенията на Общото събрание на съдружниците в дружество с ограничена отговорност да бъдат конституирани като ищци на мястото на починалия наследодател, ако с този иск се защитава нарушено право на съдружника, което е наследимо.

Така РЕШЕНИЕ № 186 ОТ 30.01.2017 Г. ПО Т. Д. № 2410/2015 Г., Т. К., І Т. О. НА ВКС