
Ключови думи: търговско право, адвокат, адвокатска кантора, Пловдив, иск по чл. 70 ТЗ, търговско дружество.
В Търговския закон е предвидена възможност да се иска установяване на недействителността на учредено търговско дружество и прекратяването му със съдебно решение – арг. от чл. 70 от ТЗ. Искът е конститутивен по своя характер и с него се цели правна промяна. Тоест недействителността никога не настъпва по право, а само чрез предявяване на иск. Самото конститутивно право се упражнява в едногодишен преклузивен срок от учредяването на търговското дружество. То се упражнява от лице, което е заинтересовано да предяви иска, като това лице може да бъде трето такова спрямо дружеството. Към активно легитимираните лица се включва и прокурорът. От друга страна, ответник по иска винаги е търговското дружество.
Искът по чл. 70 от ТЗ е специален иск, който се предявява при недействителност на учредяването на търговското дружество. Предявява се, за да се обяви само първоначалната недействителност на дружеството. Основанията за предявяването му са лимитативно изброени в закона, като целта на това законодателно решение е да се защити правният интерес и стабилността на търговските дружества в правния мир. Такива основания са:
- Липса на учредителен договор или липса на форма за действителност. В тази хипотеза е налице порок във волята на учредителите.
- При акционерно дружество или командитно дружество с акции да не са спазени изискванията на чл. 159 и 163 от ТЗ.
- Предметът на дейност на дружеството противоречи на закона или на добрите нрави.
- Учредителният договор или уставът не съдържа фирмата, предмет на дейността на дружеството или размера на вноските, както и капитала, когато законът го изисква.
- Невнасяне на предписаната от закона част от капитала.
- В учредяването на търговското дружество са участвали по-малко от предвидения в закона брой дееспособни лица
При уважаването на този иск основната последица, която настъпва, е прекратяване на дейността на търговското дружество от момента на влизане в сила на съдебното решение. Съдебното решение има прекратително и правопроменящо действие и действа занапред. След това се преминава към ликвидация, а като финален етап се извършва заличаване на търговското дружество от Търговския регистър. Действието на съдебното решение е занапред.
Следва да се има предвид обаче, че в изброени хипотези в закона съдът е длъжен да определи срок, в който могат да се остранят нарушенията. Ако в предвидения срок пороците не се санират – едва тогава съдът постановява решение, с което се обявява недействителността.