![](http://ivp.bg/wp-content/uploads/2020/04/laptop-3196481_1280-e1520843218961.jpg)
Адвокат д-р Ивайло Василев
тел.: 0896733134
e-mail: vasileff.lawfirm@gmail.com
ОПРЕДЕЛЕНИЕ И ФОРМА
С договора за лицензия носителят на право върху изобретение, полезен модел, промишлен дизайн, марка, топология на интегрална схема или производствен опит – лицензодател, отстъпва срещу възнаграждение изцяло или отчасти на лицензополучателя ползването му.
Лицензионният договор се сключва в писмена форма.
ТЕРИТОРИАЛЕН ОБХВАТ НА ЛИЦЕНЗИЯТА
Ако в договора за лицензия не е уговорено друго, се смята, че лицензията е предоставена за ползване на територията на Република България.
ВПИСВАНЕ НА ДОГОВОРА
Лицензионният договор се вписва в регистър на Патентното ведомство. Той може да бъде противопоставен на трети лица след вписването.
ОСИГУРЯВАНЕ НА ПОЛЗВАНЕТО
Лицензодателят е длъжен да осигури на лицензополучателя спокойно и несмущавано ползване на отстъпените права, както и защита срещу претенции на трети лица.
ИНФОРМАЦИЯ И СЪДЕЙСТВИЕ
Лицензодателят е длъжен да предостави на лицензополучателя уговорената информация и да окаже съдействие за ползването на предмета на лицензията.
ЗАДЪЛЖЕНИЕ ЗА ТАЙНА
Лицензополучателят е длъжен да пази в тайна сведенията за непатентовано изобретение, полезен модел или производствен опит, върху които му е отстъпено право на ползване.
ЛИЦЕНЗИЯ НА ТЪРГОВСКА МАРКА
При лицензия на търговска марка лицензополучателят е длъжен да осигурява качеството на стоката, което съответства на марката и е станало известно на потребителите преди сключването на договора.
Лицензополучателят е длъжен да означава с марка стоката, за която му е предоставена лицензията.
ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ ПО ДОГОВОР ЗА ЛИЦЕНЗИЯ
Когато възнаграждението е уговорено според обема на ползването на предмета на лицензията, лицензополучателят е длъжен да уведомява лицензодателя за този обем на ползването в уговорените срокове.
Възнаграждението се дължи за изтекла календарна година, освен ако е уговорено друго.
ДОГОВОР ЗА СУБЛИЦЕНЗИЯ
С договор за сублицензия лицензополучателят на изключителна лицензия може да преотстъпва на друго лице правото да ползва предмета на лицензията.
Правото на преотстъпване може да бъде изключено с лицензионния договор или да се предвиди предоставяне със съгласие на лицензодателя. Съгласието може да бъде отказано само поради важни причини.
ПРАВА НА ЛИЦЕНЗОДАТЕЛЯ СПРЯМО ПОЛУЧАТЕЛЯ НА СУБЛИЦЕНЗИЯ
Лицензодателят може да иска от получателя на сублицензията възнаграждението, което той дължи в момента на поканата на своя лицензодател.
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА С ПРЕДИЗВЕСТИЕ
Договорът за лицензия без срок се прекратява с писмено предизвестие на една от страните.
Ако срокът за предизвестие не е определен с договора, той е шест месеца, но лицензодателят не може да прекрати договора, преди да е изтекла първата година от действието му.
МЪЛЧАЛИВО ПРОДЪЛЖАВАНЕ НА ДОГОВОРА ЗА ЛИЦЕНЗИЯ И СУБЛИЦЕНЗИЯ
Ако след изтичане на срока на договора лицензополучателят продължи да ползва предмета на лицензията със знанието и без противопоставянето на лицензодателя, договорът се смята продължен до установения със закон срок за закрилата му.
Ключови думи: адвокатска кантора Пловдив, адвокат по търговско право и право на интелектуалната собственост в Пловдив, лицензионен договор, лицензия, договор за сублицензия, изобретение, полезен модел, промишлен дизайн, търговска марка, топология на интегрална схема или производствен опит, вписване на договор за лицензия и сублицензия в Патентно ведомство, възнаграждение, прекратяване на договор за лицензия и сублицензия, адвокат д-р Ивайло Василев.