ВЪПРОС
Какво следва да се разбира под „нужда от издръжка“ по смисъла на чл. 227, ал. 1, б. „в“ ЗЗД.
ОТГОВОР
Дарението е едностранен безвъзмезден договор, чрез който дарителят отстъпва веднага и безвъзмездно нещо на дарения, който го приема. В случай, че дареният отказва да даде на дарителя издръжка, от която последният се нуждае, дарението може да бъде отменено по съдебен ред на основание чл. 227, ал. 1, б. „в“ ЗЗД.
В закона липсва легална дефиниция на понятието „нужда от издръжка“, при наличие на която и при отказ на надарения да дава издръжка за дарителя, за дарителя възниква субективното потестативно право да иска отмяна на дарението чрез иска по чл. 227, ал. 1, б. „в“ ЗЗД.
В теорията и трайната съдебна практика по приложение на иска по чл. 227, ал. 1, б. „в“ ГПК се приема, че нуждата от издръжка следва да се преценява с оглед фактическите обстоятелства на всеки конкретен случай, като съдът следва да вземе предвид личността на дарителя, неговите конкретни битови и здравословни нужди, индивидуални потребности, социална среда, както и условията на икономическия живот в страната.
За да се произнесе по основателността на касационната жалба, като взе предвид доводите на страните и данните по делото, Върховният касационен съд, в настоящия състав намира следното:
Въззивният съд е посочил, че искът за отмяна на дарение по чл. 227, ал. 1, б. „в“ ЗЗД предпоставя възникнало в правната сфера на ищеца-дарител субективно потестативно право да предизвика промяна в правната сфера на ответника-надарен чрез отмяна на сключения безвъзмезден договор и елементи на фактическия състав на иска са: възникнало по силата на договор за дарение правоотношение между страните за безвъзмездно преминаване на правото на собственост върху недвижим имот от правната сфера на дарителя в правната сфера на надарения; възникнала след разпореждането с имота чрез дарение нужда за дарителя от средства за издръжка, в резултат на която той отправя до надарения волеизявление за престиране на издръжка и обективиран от надарения отказ да дава на дарителя издръжка.
В производството по този иск дарителят установява състояние на нужда от средства за издръжка, което предполага ищецът да докаже трайно и обективно съществуващ недостиг от средства за издръжка, в резултат на който получаваните от него материални средства не покриват осигуряващи нормалното му човешко съществуване разходи.
Така РЕШЕНИЕ № 688 ОТ 18.11.2010 Г. ПО ГР. Д. № 1699/2011 Г., Г. К., ІІІ Г. О. НА ВКС