ВЪПРОСИ
За правното значение на липсата на разходи за жилище при определяне на нуждата от издръжка, на притежаваните идеални части от земеделски земи и предоставянето на издръжка от трети лица при определянето на възможността дарителят да си осигурява сам издръжката, както и на безвъзмездното отчуждаване на тези земи, също и за значението на материалните възможности на дарения да предоставя исканата издръжка
ОТГОВОРИ
По първия материалноправен въпрос едни съдилища приемат, че при определяне на нуждата от издръжка липсата на разходи за жилище няма значение, а други съдилища – че липсата на разходи за жилище намалява нуждата от издръжка.
Върховният касационен съд намира правилно второто разрешение. В средните разходи за издръжка през съответния период от време са включени и разходите за жилище. Както дарителят обосновава своята по-голяма нужда от издръжка с необходимостта от лечение, диетична храна и др. под., така надареният обосновава по-малката нужда от издръжка с липсата на разходи за жилище, притежаването на лично стопанство и др. под.
По втория материалноправен въпрос едни съдилища приемат, че при определянето на възможността дарителят да си осигурява сам издръжката, притежаването на идеални части от земеделски земи и безвъзмездното отчуждаване на тези земи, както и възможността за получаване на издръжка от трети лица нямат правно значение, а други съдилища – че тези обстоятелства имат правно значение.
Върховният касационен съд намира правилно второто разрешение. Притежаването на земеделски земи или на идеални част от тях позволява на трудоспособния дарител да обработва тези земи и да консумира или реализира доходи от събраната реколта. Ако дарителят е нетрудоспособен или няма условия да обработва земите, той може да ги даде под аренда или да ги продаде. Ако дарителят е отчуждил безвъзмездно земеделските земи след извършването на дарението, чиято отмяна се претендира, следва да се прецени дали сам не се е поставил в нужда. Когато дарителят има право да претендира издръжка от трети лица, отказващият издръжка надарен показва непризнателност, ако третите лица дължат издръжка по закон. Нито дължащият издръжка по закон може да възразява, че претендиращият издръжка може да отмени извършени дарения, нито надареният може да възразява, че дарителят може да реализира правото си на издръжка по закон. Надареният не показва непризнателност, ако третите лица дължат издръжка по договор. Като си осигурява издръжка по договор, дарителят се издържа от имуществото си.
По третия материалноправен въпрос едни съдилища приемат, че материалните възможности на надарения да предоставя исканата издръжка са без значение, той отговаря до размера на полученото дарение, а други съдилища – че надареният не проявява непризнателност, ако предоставяйки исканата издръжка, би поставил себе си и лицата, които той е длъжен да издържа по закон в по-лошо положение от това на дарителя.
Върховният касационен съд намира правилно второто разрешение. Потестативното право на дарителя да отмени извършеното дарение не е проявление на принципа за недопускане на неоснователно обогатяване. Договорите обвързват страните и трябва да се изпълняват. Потестативното право на дарителя да отмени дарението възниква, когато надареният прояви непризнателност в обществено укорима форма. Затова основанията за отмяна на дарението са умишлено убийство или опит за убийство на дарителя, неговия съпруг или негово дете, или съучастие в такова престъпление, освен ако деянието е извършено при обстоятелства, които изключват наказуемостта, при набедяване на дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години, освен ако набедяването се преследва по тъжба на пострадалия и такава не е подадена, както и при отказ на надарения да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае. Не може да се приеме като проява на непризнателност непредоставянето на издръжка, ако надареният би поставил себе си и лицата, които е длъжен да издържа по закон в по-лошо положение от това на дарителя, така както не е проява на непризнателност умишленият опит за убийство при неизбежна отбрана.
Така РЕШЕНИЕ № 526 ОТ 03.02.2012 Г. ПО ГР. Д. № 681/2010 Г., Г. К., ІV Г. О. НА ВКС